Doświadczenie naszej Kancelarii w Niemczech pokazuje, że przeprowadzenie skutecznej egzekucji w Niemczech - Effektive Zwangsvollstreckung in Deutschland – jest uzależnione w znacznym stopniu od zaangażowania samego wierzyciela. Przedstawia się to często następująco, że polska firma, która wykonywała usługi na rzecz niemieckiego partnera w Niemczech nie posiada żadnych dokumentów lub są to jedynie szczątkowe dokumenty, zwykle w postaci rachunków, a większość uzgodnień pomiędzy stronami była dokonywana ustnie. W takiej sytuacji nie tylko jest ciężko dochodzić przed niemieckim sądem samej należności, ale kolejnym problemem może być przeprowadzenie skutecznej egzekucji.
Zauważyć należy, że etap negocjowania umowy lub jej wykonywania jest w zasadzie ostatnim momentem, w którym można zdobyć od dłużnika informacje, które mogą okazać się bardzo pomocne, aby przeprowadzić skuteczną i szybką egzekucję na terenie Niemiec. Od momentu zaprzestania regulowania należności przez dłużnika zdobycie jakichkolwiek informacji od samego dłużnika jest w praktyce niemożliwe.
Dla przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego w Niemczech znaczenie mogą mieć następujące informacje dotyczące dłużnika: data urodzenia, miejsce zamieszkania, miejsce zameldowania, miejsce pobytu, dane dotyczące dodatkowych źródeł dochodu (udział w innych firmach), dane i adres głównego zleceniodawcy dłużnika (jeżeli nasza firma jest podwykonawcą dłużnika, który sam jest podwykonawcą), dane i adresy klientów dłużnika, numery rachunków bankowych, także prywatnych, stosunki własnościowe dłużnika.
Jeżeli dłużnikiem jest np. spółka GmbH wierzyciel powinien zatroszczyć się także o dane dotyczące osób wchodzących w skład zarządu niemieckiej spółki Geschäftsführern jak: data urodzenia, miejsce zamieszkania, miejsce zameldowania, miejsce pobytu, dane dotyczące dodatkowych źródeł dochodu (udział w innych firmach) itp. Może się bowiem okazać, że spółka jest niewypłacalna, wówczas czynności windykacyjne, a ostatecznie egzekucyjne możemy próbować skierować przeciwko członkom jej organów, jeżeli zachodzą przesłanki ich odpowiedzialności.
Skuteczna egzekucja w Niemczech zależy w dużym stopniu również od decyzji podejmowanych przez samego wierzyciela. W przypadku problemów z płatnościami można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że dłużnik nie reguluje swoich zobowiązań również wobec innych kontrahentów. W takiej sytuacji rekomendowane jest jak najszybsze podjęcie czynności zmierzających do dochodzenia roszczenia. W niemieckim prawie egzekucyjnym obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”. Innymi słowy wierzyciel, który pierwszy przystąpi do egzekucji będzie co do zasady zaspokojony przed innymi wierzycielami. Różnice w kolejności zaspokojenia mogą m.in. wynikać z zabezpieczeń rzeczowych na majątku dłużnika.
W przypadku zagrożenia upadłości niemieckiego dłużnika zwracamy uwagę na ryzyko związane z otrzymaniem płatności w takiej sytuacji. Więcej na ten temat w artykule pt. „Zakwestionowanie umów przez niemieckiego syndyka”: http://prawnik-niemcy.com.pl/aktualnosci/126-zakwestionowanie-umow-przez-niemieckiego-syndyka-niemieckie-prawo-upadlosciowe.html
Kancelaria specjalizuje się m.in. w postępowaniach egzekucyjnych na terenie Niemiec. Wspieramy naszych klientów na wszystkich etapach dochodzenia należności na terenie Niemiec. Od postępowania pozasądowego, przez postępowanie sądowe, po reprezentację w postępowaniu egzekucyjnym. Przeprowadzamy również postępowania dotyczące uznawania wyroków sądów polskich na terenie Niemiec.
Berlin, Poznań, Szczecin dnia 19.09.2017 r.
Paweł Majewski, LL.M.(Universität Potsdam)
Radca Prawny / Polnischer Anwalt (Mitglied der Rechtsanwaltskammer Berlin)