Kontakt
70-786 Szczecin, Polska
Niejeden przedsiębiorca miał na pewno do czynienia z sytuacją, w której po żmudnym i długotrwałym postępowaniu sądowym o zapłatę okazywało się, że wyrok, który ostatecznie uzyskał był niemożliwy do wyegzekwowania przez komornika z uwagi na brak majątku dłużnika.
Nie w każdym przypadku sądy udzielają zabezpieczenia na majątku dłużnika, aby przed takimi sytuacjami chronić wierzyciela.
W postępowaniu egzekucyjnym warto, aby wierzyciel przejawiał aktywność i starał się ustalić, czy w trakcie trwania procesu sądowego dłużnik nie sprzedawał wartościowych składników majątku, jak np. nieruchomości lub samochody, a także czy zawarte umowy nie są podejrzane w zakresie korzystnej dla kupującego ceny lub innych nietypowych warunków, chociażby odnośnie sposobu płatności.
Wskazujemy, że poza ochroną przewidzianą w prawie cywilnym pewne działania dłużników dotyczące ich majątku mogą być przedmiotem postępowań karnych, prowadzonych w kierunku możliwości popełnienia przestępstwa z art. 300 § 2 kodeksu karnego.
▪ przestępstwo udaremnienia lub uszczuplenia zaspokojenia wierzyciela
Zgodnie z prawem karnym przestępstwo udaremnienia lub uszczuplenia zaspokojenia wierzyciela stanowi jedno z przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu i interesom majątkowym w obrocie cywilnoprawnym.
Czytaj więcej: Wyzbywanie się przez dłużnika majątku a odpowiedzialność karna
Wstęp
Sprzedaż używanych rzeczy odbywa się każdego dnia, w szczególności na różnego rodzaju portalach zakupowych. Istnieje duże zainteresowanie używanymi samochodami, maszynami budowlanymi/rolniczymi, łodziami, jachtami, a także sprzętem komputerowym i elektronicznym.
Nie w każdym przypadku zakup towaru używanego może być bezpieczny i nie mamy na myśli w tym artykule możliwości bycia oszukanym przez sprzedającego, co do parametrów i jakości danej rzeczy lub nie otrzymania jej w ogóle.
Niestety dokonując nabycia jakiegokolwiek przedmiotu z tzw. „drugiej ręki” powinno się szczególnie uważać na nietypowe okoliczności transakcji, które mogą sugerować, że przedmiot transakcji nie pochodzi z legalnego źródła.
Zignorowanie takich sygnałów może przynieść przykre konsekwencje na gruncie polskiego prawa karnego, z karą pozbawienia wolności włącznie - a wszelka argumentacja dotycząca braku wiedzy o tym, że z nabywaną rzeczą jest coś nie tak będzie po prostu nieskuteczna.
W tym artykule przyjrzymy się przestępstwu, jakim jest paserstwo nieumyślne.
Czytaj więcej: Paserstwo nieumyślne, czyli o tym jak łatwo z kupującego stać się przestępcą
W kontraktach handlowych przedsiębiorcy nadal zbyt małą uwagę przywiązują do takich zagadnień jak chociażby przejście ryzyka ze sprzedającego na kupującego. Opiniując lub negocjując różnego rodzaju umowy dla naszych klientów zwracamy szczególną uwagę na kwestie dotyczące przejścia ryzyka. Widzimy, że wiele sporów wynika z niedoświadczenia lub nieznajomości przez handlowców podstawowych zasad prawa umów.
Zdajemy sobie sprawę, że nie w każdym przypadku kupujący ma możliwość negocjowania warunków umowy. Tym bardziej istotne jest zrozumienie, jakie znaczenie prawne mają postanowienia umowy. Nie mamy tutaj na myśli tego, co wynika z treści poszczególnych zapisów, ale jakie szersze znaczenie mają dane postanowienia, czy to w kontekście kodeksu cywilnego, umów międzynarodowych lub prawa innego państwa. W zależności od tego, czy umowa jest zawierana pomiędzy polskimi przedsiębiorcami, czy jedną ze stron jest kontrahent zagraniczny.
Doświadczenie pozwala nam przyjąć, że wszelkie regulacje dotyczące przejścia niebezpieczeństwa przypadkowej utraty, bądź uszkodzenia rzeczy są najczęściej nie tylko niedostatecznie uregulowane w umowach, ale również strony umowy nie do końca rozumieją prawne znaczenie przejścia ryzyka narażając się w ten sposób na zbędne ryzyko.
→ Jak zatem ustalić kiedy ryzyko uszkodzenia, bądź przypadkowej utraty rzeczy przechodzi na drugą stronę umowy?
→ Co w sytuacji, gdy towar przekazywany jest kupującemu za pośrednictwem osoby trzeciej (np. przewoźnika)?
→ Co z kwestią zbadania rzeczy?
→ Co z umowami międzynarodowymi?
→ Dlaczego przejście ryzyka jest tak istotne?
Zachęcamy na zapoznania się z naszymi rozważaniami na temat przejścia ryzyka w umowach.
Czytaj więcej: Przejście ryzyka w umowach handlowych – znaczenie wydania towaru
▪ Wprowadzenie
Stosunkowo często zdarzają się sytuacje, że pomiędzy polskimi i zagranicznymi firmami są zawierane wieloletnie umowy ramowe na podstawie których polskie przedsiębiorstwa są zobowiązane do produkcji i dostarczania zagranicznemu kontrahentowi różnego rodzaju towarów. Powyższa zależność zachodzi również w drugą stronę. Często firmy niemieckie otrzymują zlecenie wyprodukowania określonej maszyny lub linii produkcyjnej, czy też innej czasochłonnej konstrukcji. Oprócz typowych problemów związanych z realizacją transgranicznej umowy mogą pojawić się problemy związane z utratą płynności przez zagranicznego kontrahenta. W takiej sytuacji pojawiają się pytania dotyczące trwałości umowy i możliwości jej prawnego wzruszenia.
▪ Etapy postępowania upadłościowego w Niemczech
W ramach niemieckiego postępowania upadłościowego – Insolvenzverfahren można wyróżnić trzy etapy. Pierwszy, o którym zwykle wierzyciel jeszcze nie wie, obejmuje przygotowanie wniosku o ogłoszenie upadłości – Insolvenzantrag. Na tym etapie wierzyciel, którym może być zleceniodawca lub zleceniobiorca, posiada jeszcze szerokie możliwości działania. Ogranicza go treść umowy oraz obowiązujące przepisy prawa. Drugi etap związany jest z wyznaczeniem przez sąd tymczasowego nadzorcy sądowego zwanego również tymczasowym syndykiem - vorläufiger Insolvenzverwalter. Podejmowanie określonych działań może już zależeć od zezwolenia tymczasowego syndyka. Trzeci etap będący przedmiotem niniejszego artykułu rozpoczyna się od momentu ogłoszenia upadłości – Insolvenzeröffnung.
Czytaj więcej: Wpływ ogłoszenia upadłości w Niemczech na umowy zawarte z kontrahentem niemieckim